ul. Stoczkowska 7/2 04-147 Warszawa +48 57 81 81 777 kontakt@aniolykultury.pl
enfrdeitptrues

Shira, Yael, and Yair, dzieci Meital Atias

Jedna z polskich rodzin od lata zeszłego roku wspiera Meital pracując w tym celu dodatkowo.

Jest to przeciętna polska rodzina pod względem finansowym i wyjątkowa pod względem ofiarności serc. Bowiem, jak twierdzi, miłość do drugiego człowieka przejawia się jedynie w tych dwóch ofiarach: czasie lub finansach. A zawartość portfela jak wiemy często wynika z tego pierwszego. Bowiem jeśli miłość nie istnieje w jednym z tych dwóch obszarów, to znaczy, że... nie istnieje w ogóle.

Oto list do Atias'ów, napisany "z serca do serca":
"Droga Rodzino z Polski ! Jesteśmy Rodziną Atias: Meitlal, Shira, Yael, Moriya i Yair. Dziękujemy z głębi serca za hojne darowizny, wsparcie i pomoc. Życzymy Wam abyście nie musieli być nigdy biorcami ale mogli być zawsze dawcami, bo Bóg zawsze będzie Wam to wynagradzał. Z wielką miłością. Atias Family".

Spotkania z rodzinami "MALOWANE MARZENIA" w domu Meital Atias, sierpień 2016r

Gdybym musiała opisać Meital w trzech słowach, to powiedziałabym, że jest Żydówką ortodoksyjną, piękną i zawsze uśmiechniętą. Nie wiem skąd ten uśmiech u tej mamy samotnie wychowującej czwórkę dzieci, ale to wiem, że nie jest on powierzchowny lecz pochodzi z jej wnętrza i rozświetla twarz w sposób wyjątkowy. Dzieci Meital mają piękne imiona: Yair, Moriya, Shira i Yael. Podczas wizyty była też obecna mama Meital, równie ciepła kobieta. Rozmawiałyśmy o zwykłych, codziennych sprawach związanych z wychowaniem dzieci, o szkole, organizacji dnia, letnim wypoczynku.

Dzieci w Izraelu mają, podobnie jak dzieci w Polsce wakacje w lipcu i w sierpniu. Od września idą do nowej klasy, co jest na tyle trudnym momentem dla rodziny, że każda szkoła publiczna jest płatna i kosztuje około 300 szekli (302 zł.). W przypadku Meital sumę tę należy pomnożyć razy 5. Aby nakarmić swoje dzieci Meital musi zostawić je wieczorami w domu, czasami pod czyjąś opieką, czasami - jeśli nie ma innej możliwości - same- i chodzić do pracy w charakterze opiekuna starszych osób za co otrzymuje w przeliczeniu na złotówki ok. 800zł. Kwota alimentów jakie otrzymuje od państwa pokrywa jedynie mieszkaniowy kredyt, ten z kolei jest konieczny, ponieważ mówiąc kolokwialnie... kto przyjmie "kątem" matkę z czwórką dzieci? Szkoły w Izraelu są płatne, mniej więcej 300zł/dziecko za miesiąc. Przy czwórce dzieci to już suma 1200zł.

Niekiedy spotykam się z pytaniem: a co z socjalem z Izraelu i dlaczego jest tam tak drogo? Pozwolę sobie odpowiedzieć pytaniem na pytanie: a jakie państwo powstało z pustyni na południu i bagien na północy w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat i nie upadło w wyniku ofensywy sąsiadów obejmujących obszar o 600 razy większy? Pierwszym wydatkiem koniecznym do utrzymania państwa w którym żyje Meital Atias jest jego obronność. Na jednym ze zdjęć widzimy kobietę w dobudowanym specjalnym pokoju antyrakietowym, który obowiązuje obecnie w każdym budynku mieszkalnym i w każdym mieszkaniu. Aby podołać wszystkim wydatkom Meital pracuje wieczorami, opiekując się starszymi ludźmi. Pracuje w taki sposób w jaki może, mimo, że wolałaby wieczory spędzać z dziećmi, ponieważ w Sderot wciąż nie jest łatwo o pracę. Mimo presji odpowiedzialności spoczywającej na jednym rodzicu, pozostaje optymistką, pełną wiary i nadziei w Bogu.

Jest bardzo wdzięczna za całą miłość, komfort i wsparcie otrzymywane z Polski. Pozdrawia Mirę, Asię, Krzysztofa i Renię, a podczas spotkania pisze list z podziękowaniem. Dzieci w tym czasie malują rysunki. Zaskakujące, że najczęściej powtarza się na nich motyw kolorowego, słonecznego domu wśród kwiatów. Dzieci dobrze wiedzą, ze tematem ich prac ma być ich marzenie. Kochają również zwierzęta i to także widać na ich rysunkach. Pojawia się tam żółw i... coś co nas zaskakuje. Przypomina kolorowy szlaczek. Dopytujemy Yaela co to jest. Tłumaczy, że jest to ciąża motyla i wkrótce kokony otworzą się a z nich na wolność wyfruną piękne stworzenia... skąd taki pomysł?

październik 1/2015
DZIĘKUJEMY NASZYM ANIOŁOM♥

Meital jest ortodoksyjną Żydówką mieszkającą w Sderot. Samotnie wychowuje czworo dzieci. Nie jest jej łatwo, ale uśmiech z jej twarzy i w odbiciu lustrzanym - z twarzy jej dzieci prawie nigdy nie schodzi. Meital żyje nadzieją. Obejrzyjmy piękne prace Shiry, Yael, Moriyi i Yair. Dzieci są w różnym wieku, dzięki temu album który stworzyły charakteryzuje tak wielka odmienność wyrazu artystycznego, a w każdej z prac widać ich starania i radosne serce :-D.

 

 

(0 Votes)

Super User

Quick Links

Śledź nas