ul. Stoczkowska 7/2 04-147 Warszawa +48 57 81 81 777 kontakt@aniolykultury.pl

Osiągnięcia

Uruchomienie i rozwój programu "Adopcja Serca"

Program zakłada wsparcie finansowe oraz nawiązanie relacji między wspierającymi rodzinami polskimi i wspieranymi rodzinami izraelskimi. Rozpoczęliśmy go dzięki zaangażowaniu pierwszych kilkunastu polskich rodzin, które zdecydowały się połączyć swój los z rodzinami pozostającymi pod presją terroryzmu i wojny. Niemal każdego miesiąca przybywają kolejni Opiekunowie Adopcyjni. Matki ze Sderot zawsze ze wzruszeniem pozdrawiają swoich polskich przyjaciół. Dzieci pozostające pod opieką programu, z pasją przygotowują dla swoich Opiekunów rysunki z wyrazami wdzięczności. Najczęściej malują bezpieczne domy o których marzą oraz samoloty, którymi chciałyby przylecieć do Polski.

Jeśli chcesz przyłączyć się do tej serdecznej, ciepłej rodziny i zostać Opiekunem Adopcyjnym, napisz do nas:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Poszczególne historie Opiekunów i Podopiecznych możesz poznać przeglądając zakładkę Projekty -> Adopcja Serca.

Wakacje dla dzieci i młodzieży z miasta rakiet

Projekt "Kolonie dla dzieci z miasta rakiet"

Nazwa "Kolonie dla dzieci z miasta rakiet" należy traktować jako nazwę własną projektu, który przybrał formę wakacyjnego wyjazdu mieszkańców Sderot do Polski.

Celem projektu było zapewnienie młodym mieszkańcom Sderot prawdzwego odpoczynku z dala od ataków terrorystycznych, których doświadczają na codzień. Projekt był skierowany do najuboższej części społeczeństwa regionu Otef Gaza, które tworzą emigranci z Etiopii, oraz państw byłego ZSRR. Cel zrealizowano zgodnie z założeniami. Uczestnicy projektu przyjechali w trakcie wzmożonych ataków terrorystycznych ze Strefy Gazy, gdzie w ciągu jednego dnia dochodziło do kilku alarmów ostrzegawczych Tzewa Adom.

Program koloni zakładał elementy rozrywkowo-rekreacyjne ale też edukacyjne, z uwagi na nieznajomość kraju nad Wisłą przez mieszkańców Sderot, a przecież wspólną wielowiekową historię obu narodów.

W Polsce uczestnicy podróżowali autobusem wypożyczonym przez firmę Mobilis, którego koszty musieliśmy pokryć tylko w połowie.

Tłumaczem języka hebrajskiego była studentka studiów Hebraistyki w Poznaniu- pani Noemi Kicyła, wychowawcą pan Jacek Tarnowski, wieloletni kwatermistrz i wychowawca w harcerstwie, oraz pani prezes Agata Wiktoria Śmierzyńska, pedagog i kulturoznawca, edukatorem zaś została pani Bożena Przewoźnik- historyk UJ. Doraźnie towarzyszyła nam również psychoterapeutka i właścicielka firmy eventowej dla dzieci, pani Elżbieta Piskorz.

27 czerwca 2018r na katowickim lotnisku wylądował samolot z grupą 17 mieszkańców Sderot: koordynator, siedmioro dzieci w wieku 6-15 lat, dwie mamy i siedmioro nastolatków w wieku 16-18 lat. Koszt przelotu wyniósł nas ~21.300 zł. Dla większości z tych osób były to pierwsze prawdziwe wakacje na których mogli w pełni się zrelaksować, a dla wszystkich – pierwszy wyjazd za granicę. Pozostałe koszty w przybliżeniu, które musieliśmy pokryć sami z zasobów finansowych zgromadzonych na koncie Fundacji balansowały w kwotach: wyjazd przygotowawczy do Sderot ( ~4200zł), zakwaterowanie uczestników projektu (~5100zł), wyżywienie uzupełniające uczestników projektu ( ~2300zł), ochrona uczestników projektu ( ~4700zł), autobus dla uczestników projektu ( ~6100zł), atrakcje turystyczne dla uczestników projektu ( ~1600zł), wynagrodzenie koordynatora ze Sderot ( ~1500zł), wyposażenie kolonii (koce, poduszki, pościel, warnik, sprzęt AGD, karimaty, inne: ~5200zł), koszty ogólne administracyjno-organizacyjne ( księgowość, koszty podróży: ~3100zł), koszty biurowo-promocyjne ( plakaty, ulotki, usługi graficzne i biurowe: ~3500zł), koszty organizacji wydarzeń ( ~3300zł), prezenty, nagrody (~2100zł). W sumie zamknęliśmy się w kwocie: ~64100zł wydatków pokrytych z naszego konta bankowego. Pozostałe koszty kolonii zostały pokryte przez usługodawców ( koszerne wyżywienie, część zakwaterowania, część atrakcji, część kosztów wyjazdu przygotowawczego) bez przepływów finansowych i szacunkowo przyjmują wartość podobną, tj około 60000zł. Całkowity koszt projektu wyniósł w przybliżeniu 120000zł.

Wakacje dla naszych podopiecznych przebiegały następująco:

Dzień pierwszy – pobyt w Gospodarstwie Agroturystycznym w Goszczy, przy stadninie koni. Atrakcje: jazdy konne i warsztaty graffiti. Wyżywienie – firma Koszer Delight.

first_day.jpg
first_day_2.jpg

Dzień drugi- wyjazd na Mazury, spotkanie z kolonistami JCC Warszawa, zakwaterowanie- JCC Camp Rodowo, wyżywienie- Koszer Delight.

second_day.jpg
second_day_2.jpg

Dzień trzeci- wyjazd na Mazury, wycieczka krajoznawcza i kulturoznawcza po Mazurkach. Zakwaterowanie- oraz Hotel ImPark, wyżywienie- Koszer Delight.

third_day.jpg

Dzień czwarty- wyjazd do Warszawy – gościna u Rabina Shalom Stamblera, przejażdżki dorożkami, wyprawa na koszerne lody. Zakwaterowanie- Otwarte Domy, wyżywienie Koszer Delight.

fourth_day.jpg
fourth_day_2.jpg

Dzień piąty- całodniowe warsztaty w Muzeum Polin, wieczorny event integracyjny w Szkole Moracz, przygotowany przez panią Elżbietę Piskorz. Zakwaterowanie- Otwarte Domy, wyżywienie Koszer Delight oraz Rstauracja Bekef.

fifth_day.jpg
fifth_day_2.jpg

Dzień szósty- zabawa w parku trampolin Hangar 646, następnie wizyta w fabryce koszernych lizaków, wykład historyczny pani Joanny Kristensen z Fundacji Jana Karskiego, następnie przejazd statkami po Wiśle. Zakwaterowanie- Otwarte Domy, wyżywienie Koszer Delight oraz Restauracja Bekef.

sixth_day.jpg
sixth_day_2.jpg

Dzień siódmy- wyjazd do Krakowa, zakwaterowanie w Hotelu Wolskim, wykłady historyczne pani Bożeny Przewoźnik, wykłady kulturoznawcze pani Agaty Śmierzyńskiej, wyżywienie Koszer Delight.

seventh_day.jpg

Dzień ósmy- zwiedzanie Wawelu i Kazimierza z przewodnikiem, warsztaty plastyczne w Starej Synagodze. Zakwaterowanie w Hotelu Wolskim, wyżywienie Koszer Delight.

eighth_day.jpg
eighth_day_2.jpg

Dzień dziewiąty – relaks nad jeziorem w Kryspinowie, koncert grupy AriEl w siedzibie JCC Kraków. Zakwaterowanie w Hotelu Wolskim, wyżywienie Koszer Delight.

ninth_day.jpg
ninth_day_2.jpg

Dzień dziesiąty- wycieczka do ZOO, event z zabawami i warsztatatami plastycznymi poprowadzony przez Elżbietę Piskorz.

tenth_day.jpg

Dzień jedenasty- wyjazd.

Projektem zainteresowały się media: TBN, TVP Kraków, oraz TV Republika, poniżej linki do przygotowanego przez nie materiału:

Pomoc dla uchodźców na Bliskim Wschodzie

Wraz z zespołem Karen Dunham, Max Ciszek, nasz wolontariusz, wyruszył z pomocą do arabskich uchodźców na Bliskim Wschodzie. Dzięki wsparciu izraelskich służb policyjnych i wojskowych przeprowadzono akcję dostarczenia żywności do obozu pod Jerychem.

Ze względu na bezpieczeństwo grupy chrześcijan mieszkającej we Wschodniej Jerozolimie i biorącej regularnie udział w tych akcjach, oraz ich współpracę z izraelskimi służbami, nie możemy zdradzić więcej szczegółów tej wyprawy. Karen pomaga kobietom, dzieciom i całym rodzinom we Wschodniej Jerozolimie oraz wspiera kobiety i dzieci z obozów dla uchodźców.

Max Ciszek pisze o prawdopodobnych ostatnich dniach funkcjonowania tej wspólnoty. Imami walczą, aby zbór zamienić w meczet. Sama Karen kilkakrotnie znajdowała się w obliczu zagrożenia życia- pod jej autem podkładano ładunki wybuchowe. Mimo tego, ta odważna kobieta dalej trwa w tym samym miejscu- niosąc nadzieję i pokój do wielu uciskanych kobiet i ludzi. Anioły Kultury jako Fundacja działająca na rzecz kobiet i dzieci zagrożonych wojną i terroryzmem, podjęła decyzję o wsparciu pracy Karen.

Jeżeli chcesz pomóc w pracy Karen, napisz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wycieczka edukacyjna młodzieży na konferencję w Berlinie

Berlin 9 -11 maja 2015 - wycieczka dla młodzieży na Konferencję i "Marsz życia". Historia uczy nas jak nie pozostawać obojętnymi dzisiaj.

Młodzi ludzie wysłuchali zarówno wiele interesujących wykładów jak i doświadczyli emocjonującego, wspólnego marszu Niemców i Polaków.

Inicjatorem międzynarodowego ruchu Marszów Życia jest pastor Jobst Bittner- magister teologii. W swoich pracach konstruktywnie krytykuje on historyczne i medialne interpretacje wydarzeń z czasów wojny i czasów nam współczesnych- posługując się swoją interdyscyplinarną wiedzą z zakresu historii, teologii i psychologii. Zorganizował on około osiemdziesiąt Marszy Życia w dwunastu krajach świata, a w Stanach Zjednoczonych zainicjował Marsze Pamięci, które odbyły się w ponad pięćdziesięciu miastach. Jest autorem bestselerowej książki "Zasłona milczenia"- w której opisuje wydarzenia historyczne z niemieckiej perspektywy. Hitler i Holocaust spowodowały w Niemczech duchowy schyłek i okryły całe pokolenia zasłoną milczenia.

Historia, którą przedstawiał Bittner na konferencji to nieokraszone fakty- mające skłonić do refleksji i szukania nowych dróg zapobiegania konfliktom w przyszłości.

Interesujesz się historią i kulturą, a także chciałbyś pomóc w organizacji projektów w tych tematach? Napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jeśli chcesz poczytać więcej na temat Marszu Życia, wejdź na stronę: http://www.marchoflife.org/ (strona w języku angielskim).

EVENT DLA RODZIN

Fundacja Anioły Kultury we współpracy z Chrześcijańską Szkołą Samuel przygotowała spektakl charytatywny „Dziewczynka z zapałkami, czyli wołanie dziecka". Aby wystąpić młodzi aktorzy regularnie uczęszczali na warsztaty teatralne prowadzone przez prezesa fundacji, panią Agatę Wiktorię Śmierzyńską. Podczas występu uruchomione było stoisko promocyjne działań Fundacji, gdzie przeprowadzono zbiórkę pieniędzy dla ofiar wojny i terroryzmu- na Ukrainie i w Izraelu- w ramach projektu: "Kobiety i dzieci w ogniu wojny". Event nie tylko stał się wsparciem dla potrzebujących, ale pełnił również ważną funkcję edukacyjną i wychowawczą.

Jeśli chcesz pomóc przy organizacji eventów i innych wydarzeń społeczno-kulturowych Fundacji, napisz do nas:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Współpraca

Rozpoczęliśmy realizację projektu "Współpraca z organizacjami", w ramach którego nawiązaliśmy kontakty z organizacjami świeckimi i religijnymi, chrześcijańskimi, żydowskimi i izraelską Fundacją Hands of Mercy.

  • od początku naszej działalności społecznej w Sderot, ściśle współpracujemy z organizacją izraelską Hands of Mercy ( www.israel-handsofmercy.org)
  • W grudniu 2016r, podpisaliśmy list intencyjny z Fundacją ESPA działającą w Legnicy.

Fundacja Anioły Kultury działa obecnie w koalicji z polską Fundacją Espa i izraelską Fundacją Hands of Mercy przy organizacji wolontariatu, głównie skierowanego do studentów, ale również wszystkich osób, które mają potrzebę, podróżowania oraz poznawania innych kultur, narodów i języków.

  • 24 sierpnia 2017r. w Warszawie podpisaliśmy umowę partnerską z Fundacją Chai reprezentowaną przez p. Shaloma Dow Ber Stamblera, przy realizacji Zadania pod nazwą: Judaizm 60+, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury.
  • W ramach nawiązanych kontaktów z organizacjami religijnymi na przestrzeni ostatnich 3 lat odwiedziliśmy wspólnoty chrześcijańskie w Węgorzewie, Gdyni, Warszawie i Radzyniu Podlaskim. Prezentowaliśmy tam Fundację- jej cele, działania i plany, jednocześnie uruchamiając stoisko z rękodziełem kobiet ze Sderot. Gościliśmy również na konferencjach takich jak: konferencje Wspólnoty Drzewo Oliwne w Poznaniu i w Olesinie, konferencja PDJ. Podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Chrześcijańską Szkołą Samuel oraz KBwCh "Dom Ojca". Współpracujemy z dziekanem dekanatu mazurskiego, pastorem Markiem Lipskim, nawiązaliśmy współpracę ze Społecznością Chrześcijańską Północ w Warszawie.


URUCHOMILIŚMY RÓWNIEŻ RÓŻNE FORMY WOLONTARIATU

Quick Links

Śledź nas