„Dialog jest tym dla miłości, czym krew dla ciała. Kiedy krążenie krwi ustaje, człowiek umiera.
Kiedy ustaje dialog, umiera miłość, a rodzi się żal i nienawiść.” Reue Howe
Dialog stanowi najbardziej dojrzałą i pełną formę kontaktów międzyludzkich. Prof. Stanisław Michałowski łączy pojęcia „dialog”( dialogos) i „spotkanie”, uważając, że są one trwale z sobą związane, oraz towarzyszą człowiekowi od zarania jego dziejów, określając sztukę wzajemnego bycia naprzeciw siebie, czyli w relacji człowiek — człowiek.
Fundacja Anioły Kultury od ośmiu lat buduje dialog międzyludzki, międzykulturowy i międzynarodowy. Taka TOŻSAMOŚĆ jest podstawą każdego naszego projektu. Zapraszamy na to niezwykłe SPOTKANIE w przestrzeni bezpiecznego MOSTU, gdzie schodzą się drogi różnych ludzi we wzajemnej akceptacji, aby rozmawiać, szukać zrozumienia, wspólnych płaszczyzn i możliwości współpracy.
Dlaczego angażujemy się? Odpowiedzialność społeczna przekraczająca granice kulturowe czy narodowe jest najgłębszym sprawdzianem humanitaryzmu człowieka, a rozwój cywilizacyjny i naukowy wymaga od nas kształtowania kultury odpowiedzialności jako podejmowania obowiązku sprawiedliwego reagowania na potrzeby w różnych obszarach życia człowieka.
W duchu DIALOGU budujemy:
Międzynarodowe Porozumienie na rzecz Kultury, Nauki i Zdrowia Psychicznego Młodzieży
Przedstawiciele Fundacji ze specjalistami z Niemiec i Polski: Wienfriedem Hahn'em, szefem ośrodka pozaklinicznej opieki psychiatrycznej w Niemczech, prof. Herbertem Scheiblich'em, docentem na Uniwersytecie w Mainz , Tomaszem Kotem, członkiem Rady d/s Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia
lek. med. Jerzy i Grażyna Czechowie
Prezes Fundacji AK Agata Wiktoria Śmierzyńska z dr. Hayą Novak, psychologiem klinicznym z Nowego Jorku
Z Riną Matigil, terapeutką rodzinną pracującą z pacjentami dotkniętymi PTSD ( Zespół Stresu Pourazowego), działającą na rzecz mieszkańców miasteczka Sderot, położonego na pograniczu ze Strefą Gazy
Z prof. Rafael'em Walden'em, wicedyrektorem Centrum Medycznego Sheba w Tel Awiwie
w duchu dialogu DZIAŁAMY:
i
pracujemy nad wsparciem polskiej młodzieży w kryzysie psychicznym
projekt ZATRZYMAĆ FALĘ samobójstw wśród młodzieży
To projekt na lata. Będziemy go rozwijali krok po kroku, realizując różnorodne działania dotyczące zarówno oddziaływań mentalnych w społeczeństwie, jak i różnych organizacji form pomocy. Zestawienie opublikowane w dokumencie: “Dzieci się liczą 2017 - raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce” wykazuje, że na tle krajów europejskich, Polska znajduje się na drugim miejscu pod względem ilości popełnionych samobójstw ( nie ilości podjętych prób samobójczych! ). Źródłem danych jest Eurostat oraz Komenda Główna Policji w Polsce. W wyniku samobójstwa rocznie traci życie 300 polskich nastolatków!!
Rozpoczynamy od współpracy z Polską Fundacją Filmową przy realizacji filmu dokumentalnego, który ma naświetlić opisywaną tu problematykę, edukować i promować projekt zakładania specjalistycznych ośrodków na rzecz młodzieży z problemami psychicznymi.
Prezes Fundacji AK z Winfriedem Hahn'em, szefem ośrodka pozaklinicznej opieki psychiatrycznej w Niemczech
prof. Herbert Scheiblich, docent na Uniwersytecie w Mainz podczas seminarium
dr Haya Novak, psycholog kliniczny z Nowego Yorku
Prezes Fundacji AK z Katarzyną Anuszkiewicz, lekarzem w trakcie specjalizacji z psychiatrii dzieci i młodzieży
II. Projekt W OGNIU WOJNY
Przede wszystkim skierowany do najmłodszych, głównie rosyjskojęzycznych mieszkańców miasteczka Sderot, położonego 1 km od Strefy Gazy i pozostającego pod ostrzałem rakietowym od 2007 roku. Wszyscy mieszkańcy regionu cierpią na PTSD ( Zespół Stresu Pourazowego). W ramach projektu prowadzimy od 5 lat program „Adopcja Serca”, pomoc humanitarną dla Sderot, wsparcie poradni "Lew Ehad" terapii dzieci i młodzieży cierpiących na Zespół Stresu Pourazowego, wolontariat
Prezes Fundacji AK z Alonem Davidi, wiceburmistrzem Sderot oraz Yeshi'm Reinhardt'em, prezesem organizacji humanitarnej Hands of Mercy, naszym wieloletnim partnerem w Sderot
Prezes Fundacji AK z szefami organizacji City of Life w Sderot, partnerami projektu W OGNIU WOJNY
III.
W roku szkolnym 2018/2019 przeprowadziliśmy wraz z młodzieżą i ich nauczycielami projekt „Studia nad kulturą”. Celem projektu jest intelektualna refleksja nad światem, oraz analiza procesów w nim zachodzących w szerokim ujęciu, odnosząca się do czasów współczesnych oraz historii, a także nagradzanie przez młodzież osób, które zasłużyły się jako jednostki kształtujące świat w przyjaznym dla nas wszystkich kierunku Statuetką Anioła Kultury. Podczas Gali wieńczącej projekt odbyła się konferencja naukowa. Patronat nad projektem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, pan Adam Struzik, Związek Literatów Polskich, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Planujemy założuć Forum Dialogu Młodych. W naszej działalmości naukowej udział wzięli: dr hab. prof. UR Wacław Wierzbieniec, dr hab. prof. UWM Izabela Lewandowska, prof. dr hab. Bernard Koziróg, dr Edyta Januszewska. Aby kontynuować projekt, poszukujemy partnera finansowego.
Aby móc kontynuować projekt poszukujemy partnera finansowego.
Młodzież z Laureatką Ewą Błaszczyk, aktorką, społecznikiem i założycielką Kliniki „Budzik”
Z Laureatem Jankiem Melą, pierwszym najmłodszym i pierwszym niepełnosprawnym zdobywcą obu biegunów
Z Laureatem Stefanem Laudynem, dyrektorem Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Z Laureatem Zeevem Baranem, Generalnym Konsulem Honorowym RP w Jerozolimie
Z Laureatem Stanisławem Soyką, wybitnym multiinstrumentalistą
Młodzież z Natalią Niemen, artystką, piosenkarką i malarką
DANE FUNDACJI:
FB: Anioły Kultury
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 57 81 81 777
Konta bankowe:
"Zatrzymać falę":
92 1440 1390 0000 0000 1489 5175
"W ogniu wojny"
42 1020 1026 0000 1602 0400 0840
"Studia nad kulturą" oraz ogół działań Fundacji
17 1440 1390 0000 0000 1489 5167
IBAN: PL
SWIFT: BPKOPLPW
Fundacja Anioły Kultury
ul. Stoczkowska 7/2
04-147 Warszawa
Dołaczcie do nas! Potrzebujemy Was!